Dua Nedir?

Hafız Osman fırtınalı bir günde dolmuş kayıkla Beşiktaş’a geçecektir. Bir kayığa biner. Yol bitmek üzereyken kayıkçı ücretleri ister. Fakat Hafız Osman o gün aceleyle çıktığı için yanına para almayı unutmuştur.

Kayıkçıya; ‘Efendi, yanımda param yok, ben sana bir ‘VAV’ yazayım, bunu sahaflara götür,karşılığını alırsın’ der.

Kayıkçı yüzünü ekşitip söylenerek yazıyı alır. Bir müddet sonra kayıkçının yolu sahaflar tarafına düşer. Bakar ki yazılar, levhalar iyi fiyatlarla alınıp satılıyor. Cebindeki yazıyı hatırlar ve götürür satıcıya. Satıcı yazıyı alır almaz ‘Hafız Osman vav’ı’ diyerek açık artırmaya başlar. Sonuçta iyi bir fiyata ‘vav’ı satar kayıkçı. Kayıkçı bir haftalık kazancından daha fazlasını bu ‘vav’ ile kazanmıştır.

Bir gün Hafız Osman yine karşıya geçecektir ve yine aynı kayıkçıyla karşılaşmıştır. Yol bitmek üzereyken yine ücretler toplanır. Hafız Osman da yol ücretini uzatır kayıkçıya. Kayıkçı ‘Efendi para istemez, sen bir ‘vav’ yazıver yeter’ der. Hafız Osman gülümseyerek ; ‘Efendi o ‘vav’ her zaman yazılmaz.Sen dua et para kesemi yine evde unutayım’ der…

Ruhları şâd olsun üstadların… Bu kıssada “vav”ın her zaman yazılmadığı gibi dualar da her zaman yürekten gelmez. Ancak sevdiğiniz öyle insanlar, öyle gönül dostları vardır ki onların yüreğinize taa derinden işleyen sevgi ve muhabbetleri size öyle bir dua ettirir ki….Ne zaman ve nasıl yüreğinizden geldiğini bilemezsiniz. Bazen siz de yüreğinizde bir ferahlama hissedersiniz. Gönlünüz kuş olur uçar fezaya sanki…İşte o zaman da sevdiğiniz o gönül dostları size yürekten dua edivermiştir. Sevmek için yürek gerek ancak bu sevgiyi sürdürmek için dua hattını hiç kapatmamak gerek. Dua sevenden sevilene gönderilen en güzel mesaj, en güzel hediyedir. Karşı taraf belki bu duayı gözüyle görmez ancak yüreğinde hisseder…Gönül dolusu dualarda buluşalım inşaAllah..