Eşek Sütünün Faydaları, Eşek Sütü Nedir?

Uzmanlar, eşek sütünün kansere, bronşite, astıma, siroza, kemik erimesine iyi geldiğine, antibakteriyel etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çekiyor.

Eşek Sütünün Faydaları

Mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Kansere karşı direnç sağlıyor.
Astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor.
Bazı cilt hastalıklarına çare olduğu biliniyor.
İçerisindeki yüksek kaliteli omega-3 sayesinde kalbi koruyor.
Kemik gelişimini arttırıyor.
Yağ yakımını hızlandırıyor ve vücudu formda tutuyor.
Küçük yaştaki çocuklara ve bebeklere tavsiye ediliyor.

Eşek Sütü’nün Kanserle Savaşı

Sağlıklı hücrelere zarar vermeyen dozlarda kanserli hücrelerin apoptoz yoluyla intihar ettiğini gördük. Yani deneylerimizde, eşek sütü, kanserli hücreleri %50-55 ölüme sürükledi. Bunu diyebiliriz. Bilimsel ilk veri, bu çalışmalarımızda ortaya konuldu. Akciğer kanseri ve sağlıklı akciğer hücreleri hatları üzerinde bu çalışmayı yaptık, güzel sonuçlar aldık.

Eşek Sütünün Temel Özellikleri

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr.Zübeyde Öner, şöyle konuştu: “Eşek sütü kullanımı yaygınlaşmaya başladı bunun en önemli nedeni anne sütüne çok yakın özellik göstermesi.Şeker ve protein açısından anne sütüne çok benziyor. Eşek sütünde lizozim ve laktozi dediğimiz maddeler var. Bu maddeler vücudun savunma sistemini güçlendiriyor dolayısıyla vücutta tümör oluşumunu engelleyici faktör olduğu da yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuş durumda. En önemli özelliği kuru madde açısından anne sütüne yakın olmasıdır. Protein değeri anne sütüne yakın. Yağ değeri anne sütünden daha düşük. Eşek sütünde çoklu doymuş yağ asitlerinin daha fazla olduğunu görüyoruz.” Eşek sütünün kolesterolü düşürdüğünü belirten Prof.Dr.Öner, “Ayrıca, probiyotik özelliği var. Bu bakımdan eşek sütü daha çok bilimsel çalışması yapılması gereken yeni bir konu bizim için” diye konuştu.

Eşek sütü haram mı? Eşek sütü caiz mi?

Bezzaziye’de; Rasülüllah(s.a.v.) efendimizin”Allah sizin şifanızı size haram olan şeylerde yaratmadı” hadisi şerifinin manası,Şifanın bilinmesi halinde haramlığın kalkmasıdır. Boğaza tıkanan lokmayı gidermek için ve susuzluğu gidermek için (ölüm korkusu olduğu için) şarap içmenin helal olması da buna delalet eder dendi.
Buna göre mana;Allahü Teala tedavi olmanıza izin verdi.Sizin için hastalıkta yarattı,deva da yarattı.Eğer o deva nın haram olan şeyden olduğunu bilirseniz o zaman onu kullanmanın haramlığı kalkar demektir.Çünkü, Cenabı hak haram kılınan şeylerde şifa yaratmamıştır.Bunun manası”hacet anında haramlık kalkar,böyle olunca şifa ve tedavi helal olup haram olmaz”demek caiz olur.

Ettehzip isimli kitapta;”Müslüman bir tabib(doktor) ”Senin şifan bundadır”der ve onun makamına kaim olacak mubah bir şey de bulunmazsa, hasta için caiz olur denmiştir.